Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

KIM JEST ASYSTENT RODZINY?

Kim jesteśmy ?

Termin „asystent” został wyprowadzony od słowa „asysta”, które jest określeniem na osobę towarzyszącą komuś, współobecną, pomagającą, będącą w pogotowiu.

 

Asystent rodziny – osoba przez pewien czas wspierająca rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.


Czym się zajmujemy ?

 

Asystent rodziny ma na celu pracę z rodziną w problemach nie tylko wychowawczych, lecz także w sprawach codziennych. Realizowana przez niego pomoc polega na wsparciu w przezwyciężeniu trudności, w poprawie sytuacji życiowej, by w przyszłości rodzina samodzielnie pokonywała własne problemy.

 


Zadaniem asystenta rodziny jest:

 

Zadaniem asystenta rodziny jest pomoc rodzinie przy wdrażaniu prawidłowych postaw życiowych wszystkich jej członków. Współpraca z asystentem odbywa się za zgodą rodziny i przy aktywnym jej udziale.

 


Pracujemy z:

  • rodzinami biologicznymi przeżywającymi trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, nawet w sytuacji umieszczenia dzieci poza rodziną;
  • małoletnimi rodzicami opuszczającymi młodzieżowy ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii, schronisko dla nieletnich lub zakład poprawczy i wychowującymi dziecko;
  • koordynujemy wsparcie kobiet w ciąży i rodzin z ustawy „Za życiem”. 

 

Formy wsparcia:

 

Najważniejszym dokumentem regulującym system wspierania rodziny w Polsce jest Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177 ze zm).

 

Ustawa określa główne formy wspierania rodziny a w szczególności:

  • usługi asystenta rodziny;
  • usługi świadczone przez rodziny wspierające;
  • system pieczy zastępczej.

 


Ponadto proponujemy:

 

  • poradnictwo w rozwiazywaniu problemów dotyczących wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych bezpośrednio w Zespole ds. Asysty Rodzinnej lub za pośrednictwem strony internetowej adres emaliowy  - sekretariat@cus.mlawa.pl

 

  • projekt ,, Wakacje z Maxem".

 

            Projekt „ Wakacje z Maxem” skierowany jest do dzieci i młodzieży spędzającej wakacje na terenie miasta Mława. Celem projektu jest wypełnienie czasu wolnego dzieciom i młodzieży
w atrakcyjny sposób. Spotkania odbywają się co roku  w  miesiącu lipcu na terenie mławskich placówek oświatowych.

Proponujemy uczestnikom  zajęcia o charakterze kulturalnym , sportowym, rozrywkowym oraz profilaktycznym. Każdy biorący udział  w projekcie  otrzymuje karnet, w którym zbiera pieczątki za wzięcie udziału w zabawach. Uczestnicy którzy zbiorą wszystkie pieczątki biorą udział w losowaniu nagród podczas ostatniego finałowego spotkania. Współorganizatorami projektu są mławskie instytucje.

            Projekt „Wakacje z Maxem” pokazuje dzieciom i młodzieży alternatywy dla gier komputerowych, propaguje sport, popularyzuje zabawy podwórkowe oraz gry planszowe.  Buduje pozytywną i otwartą postawę w stosunku do służb mundurowych tj. policji, straży pożarnej. Uczy pierwszej pomocy oraz rozpoznawania znaków drogowych. Modeluje  sposób spędzania czasu wolnego dorosłych z dziećmi. Pogłębia więzi rodzinne.

 

  • projekt ,, Akademia Kompetencji Wychowawczych".

 

Akademia Kompetencji Wychowawczych  skierowana jest dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi.  Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą.  Tematyka spotkań obejmuje:

 

- rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,

- aktywne, wspierające słuchanie,

- motywowanie dziecka do współdziałania,

- modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,

- uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,

- wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,

- budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,

- konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.

 

Zajęcia mają charakter warsztatowy . Składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a ich istotą są ćwiczenia i scenki. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).

 

Realizatorami projektu  są asystenci rodziny z Centrum Usług Społecznych w Mławie.

 

  • projekt ,,Pogotowie Lekcyjne".

 

Program powstał z myślą o dzieciach, które nie są w stanie, przy wykorzystaniu własnych środków i możliwości osiągnąć zadowalających wyników w nauce. Celem zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci poprzez udział wolontariuszy w procesie nauki szkolnej dzieci. Zajęcia w ramach Pogotowia lekcyjnego skierowane są do uczniów szkół podstawowych.

Głównym założeniem programu jest realizowanie następujących celów:

  • indywidualna pomoc w odrabianiu lekcji,
  • nauka koncentracji, planowania uczenia się, przygotowania do lekcji, aktywnego słuchania, odpowiedniego zaplanowania nauki,
  • wspomaganie w procesie samodzielnego uczenia się, wyrównywanie braków,
  • motywowanie i rozbudzanie ciekawości i zainteresowań,
  • pomoc w wykorzystaniu umiejętności systematycznej pracy.

            Pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny z Centrum Usług Społecznych dokonują wstępnego rozeznania rodzin z dziećmi, które mają problemy w nauce, a następnie kierują do koordynatora programu celem dokonania szczegółowych uzgodnień dotyczących zapotrzebowania na pomoc. Realizacja części merytorycznej programu spoczywa na wolontariuszach z CUS
w Mławie w ramach zawartych porozumień o współpracy.

Data dodania: 2022-06-27 15:21:01
Data edycji: 2024-04-29 15:35:00
Ilość wyświetleń: 15596

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy - bank informacji

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej