Kim jesteśmy ?
Termin „asystent” został wyprowadzony od słowa „asysta”, które jest określeniem na osobę towarzyszącą komuś, współobecną, pomagającą, będącą w pogotowiu.
Asystent rodziny – osoba przez pewien czas wspierająca rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.
Czym się zajmujemy ?
Asystent rodziny ma na celu pracę z rodziną w problemach nie tylko wychowawczych, lecz także w sprawach codziennych. Realizowana przez niego pomoc polega na wsparciu w przezwyciężeniu trudności, w poprawie sytuacji życiowej, by w przyszłości rodzina samodzielnie pokonywała własne problemy.
Zadaniem asystenta rodziny jest:
Zadaniem asystenta rodziny jest pomoc rodzinie przy wdrażaniu prawidłowych postaw życiowych wszystkich jej członków. Współpraca z asystentem odbywa się za zgodą rodziny i przy aktywnym jej udziale.
Pracujemy z:
Formy wsparcia:
Najważniejszym dokumentem regulującym system wspierania rodziny w Polsce jest Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177 ze zm).
Ustawa określa główne formy wspierania rodziny a w szczególności:
Ponadto proponujemy:
Projekt „ Wakacje z Maxem” skierowany jest do dzieci i młodzieży spędzającej wakacje na terenie miasta Mława. Celem projektu jest wypełnienie czasu wolnego dzieciom i młodzieży
w atrakcyjny sposób. Spotkania odbywają się co roku w miesiącu lipcu na terenie mławskich placówek oświatowych.
Proponujemy uczestnikom zajęcia o charakterze kulturalnym , sportowym, rozrywkowym oraz profilaktycznym. Każdy biorący udział w projekcie otrzymuje karnet, w którym zbiera pieczątki za wzięcie udziału w zabawach. Uczestnicy którzy zbiorą wszystkie pieczątki biorą udział w losowaniu nagród podczas ostatniego finałowego spotkania. Współorganizatorami projektu są mławskie instytucje.
Projekt „Wakacje z Maxem” pokazuje dzieciom i młodzieży alternatywy dla gier komputerowych, propaguje sport, popularyzuje zabawy podwórkowe oraz gry planszowe. Buduje pozytywną i otwartą postawę w stosunku do służb mundurowych tj. policji, straży pożarnej. Uczy pierwszej pomocy oraz rozpoznawania znaków drogowych. Modeluje sposób spędzania czasu wolnego dorosłych z dziećmi. Pogłębia więzi rodzinne.
Akademia Kompetencji Wychowawczych skierowana jest dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Tematyka spotkań obejmuje:
- rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
- aktywne, wspierające słuchanie,
- motywowanie dziecka do współdziałania,
- modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
- uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i szkole,
- wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
- budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
- konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
Zajęcia mają charakter warsztatowy . Składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a ich istotą są ćwiczenia i scenki. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).
Realizatorami projektu są asystenci rodziny z Centrum Usług Społecznych w Mławie.
Program powstał z myślą o dzieciach, które nie są w stanie, przy wykorzystaniu własnych środków i możliwości osiągnąć zadowalających wyników w nauce. Celem zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci poprzez udział wolontariuszy w procesie nauki szkolnej dzieci. Zajęcia w ramach Pogotowia lekcyjnego skierowane są do uczniów szkół podstawowych.
Głównym założeniem programu jest realizowanie następujących celów:
Pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny z Centrum Usług Społecznych dokonują wstępnego rozeznania rodzin z dziećmi, które mają problemy w nauce, a następnie kierują do koordynatora programu celem dokonania szczegółowych uzgodnień dotyczących zapotrzebowania na pomoc. Realizacja części merytorycznej programu spoczywa na wolontariuszach z CUS
w Mławie w ramach zawartych porozumień o współpracy.
06-500 Mława
ul. Joachima Lelewela 7