Pomoc w formie usług sąsiedzkich może być przyznana osobie samotnej, która z powodu, wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi te mogą być przyznane również osobie w rodzinie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Pomoc w formie usług sąsiedzkich uzależniona jest od stanu zdrowia, stopnia sprawności psychofizycznej, sytuacji rodzinnej oraz sytuacji materialnej i możliwości rodziny, co do zapewnienia opieki świadczeniobiorcy oraz od możliwości zabezpieczenia usług sąsiedzkich przez Centrum Usług Społecznych w Mławie.
Zakres usług sąsiedzkich obejmuje pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji oraz w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Decyzje w zakresie okresu, wymiaru, zakresu przyznania usług sąsiedzkich, miejsca świadczenia usług, a także wysokości odpłatności podejmuje Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Mławie.
Odpłatność za świadczone usługi sąsiedzkie ustalana jest zgodnie z Uchwałą Nr IV/28/2024 Rady Miasta Mława z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz w sprawie szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonania takich usług opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego pod poz. 6483 dnia 27 czerwca 2024 r.
Usługi sąsiedzkie nie przysługują osobom, na które pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna i nie mogą być realizowane danej osobie w tym samym czasie co przyznane usługi opiekuńcze bądź usługi asystenckie lub inne finansowane ze środków publicznych.
Pomoc w formie usług sąsiedzkich może zostać ograniczona lub wstrzymana w przypadku notorycznego naruszania zasad współżycia społecznego przez osobę objętą pomocą lub inne osoby przebywające w miejscu świadczenia usług.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 23 654 3560 w.122 lub w siedzibie Centrum.