Zgodnie z działaniem 3.1.1 i 3.1.2. Rządowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024- 2030 przyjętego Uchwałą Nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. tj. ewidencjonowanie instytucji rządowych i samorządowych, podmiotów oraz organizacji pozarządowych, które realizują wszelkie działania adresowane do osób stosujących przemoc domową i przesyłanie informatorów zawierających aktualne bazy teleadresowe z danego powiatu właściwym miejscowo prezesom sądów rejonowych, prokuratorom rejonowym, komendantom powiatowych/ miejskich Policji, komendantom oddziałów Żandarmerii Wojskowej oraz wchodzącym w obręb powiatu gminom, poniżej przedstawiamy informator zawierający wykaz podmiotów, które realizują oddziaływania wobec osób stosujących przemoc domową oraz realizują program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy domowej i program psychologiczno -terapeutyczny dla sprawców przemocy domowej.
ODDZIAŁYWANIA KOREKCYJNO-EDUKACYJNE
DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC DOMOWĄ
Uchwałą Nr LX/406/2024 Rady Powiatu Mławskiego został przyjęty do realizacji Powiatowy Program Korekcyjno-Edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową na lata 2021-2025. Program został opracowany i wdrożony do realizacji w celu zwiększenia skuteczności działań mających na celu minimalizowanie skutków zjawiska przemocy domowej. Podstawowym celem działań jest pomoc osobom stosującym przemoc domową w zaprzestaniu stosowania przemocy.
Realizowany na terenie powiatu mławskiego program korekcyjno-edukacyjny jest programem autorskim napisanym wspólnie przez osoby doświadczone w realizacji oddziaływań korekcyjno -edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc domową w oparciu o dotychczasowy stan wiedzy
i diagnozę zjawiska przemocy domowej w powiecie mławskim. Jest on realizowany poprzez: psychoedukację na temat przemocy, samoobserwację uczestników, ćwiczenia umiejętności społecznych, trening zachowań asertywnych, dyskusję grupową.
Program korekcyjno-edukacyjny dla sprawców przemocy realizowany jest przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie, ul. Słowackiego 18. Jest skierowany do mieszkańców powiatu mławskiego. Zajęcia grupowe odbywają się na terenie Mławskiej Hali Sportowej w Mławie przy ul. Piłsudskiego 33a we wcześniej ustalonych terminach. Szczegółowych informacji nt. programu udzielają pracownicy Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie nr tel.: 23 654 52 29.
PROGRAM PSYCHOLOGICZNO -TERAPEUTYCZNY
DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC DOMOWĄ
Jednostką organizacyjną wdrażającą i realizującą to zadanie na terenie powiatu mławskiego jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie, ul. Słowackiego 18.
Uchwałą Nr LX/405/2024 Rady Powiatu Mławskiego został przyjęty do realizacji Powiatowy Program Psychologiczno -Terapeutyczny dla osób stosujących przemoc domową na lata 2021- 2025. Program został opracowany i wdrożony do realizacji w celu zmniejszenia negatywnych następstw
w życiu rodzinnym i społecznym oraz zwiększenie efektywności działań wobec osób stosujących przemoc domową. Program adresowany jest do mieszkańców powiatu mławskiego. Pierwszeństwo uczestnictwa w programie mają osoby, które ukończyły program korekcyjno -edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową oraz osoby skierowane do programu na podstawie orzeczenia sądu.
Rekrutacja jest dokonywana poprzez specjalistów realizujących program zatrudnionych przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie tel. 23 654 52 29.
Program realizowany jest przez: spotkania indywidualne, małżeńskie/ rodzinne, grupowe.
ZAJĘCIA Z ZAKRESU PODNOSZENIA KOMPETENCJI WYCHOWAWCZYCH
Zajęcia z zakresu podnoszenia kompetencji wychowawczych skierowane są do rodziców przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec dzieci, a także rodziców zagrożonych stosowaniem przemocy względem dzieci. Zajęcia odbywają się w Zespole Ośrodków Wsparcia w Mławie przy ul. Słowackiego 18. Cyklicznie kilka razy w roku, w zależności od ilości osób chętnych i osób skierowanych przez sąd. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy kontaktować się z Zespołem Ośrodków Wsparcia w Mławie osobiście lub pod numerem telefonu: 23 654 52 29
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej
Punkt czynny w dniach poniedziałek – piątek godz. 8:00 – 16:00.
W Punkcie można skorzystać z pomocy Konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy domowej.
Dyżur konsultanta w godz. 8:00 – 12:00.
ZESPOŁY INTERDYSCYPLINARNE
Zespół powinien działać w każdej gminie. Do jego zadań należy m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, następnie podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą. Opracowuje on i realizuje indywidualne plany pomocy, a następnie monitoruje sytuacje w rodzinach dotkniętych problemem przemocy. Inicjując działania w stosunku do osób stosujących przemoc, może kierować je do uczestnictwa w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych.
Adresy:
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, ul. Joachima Lelewela 7,
06-500 Mława, tel. 23 654 36 34
Gminny Zespół Interdyscyplinarny ul. T. Kościuszki 3, 06-520 Dzierzgowo, tel. 23 653 30 08
Gminny Zespół Interdyscyplinarny, 06-545 Lipowiec Kościelny 213, tel. 23 655 50 28
Gminny Zespół Interdyscyplinarny, Plac Piłsudskiego 26, 06-540 Radzanów, tel. 23 679 80 35
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, ul. Pl. Wolności 32,
06-445 Strzegowo tel. 23 679 42 47
Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,
Zespół Interdyscyplinarny, Plac Kanoniczny 10, 06-550 Szreńsk, tel. 23 653 41 20
Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Wieczfnia Kościelna 96, 06-513 Wieczfnia Kościelna, tel. 23 654 05 76
Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Wiśniewo 86,
06-521 Wiśniewo, tel. 23 655 70 25
06-500 Mława
ul. Joachima Lelewela 7