DODATEK MIESZKANIOWY
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu . Może przysługiwać na podstawie więcej niż jednego tytułu prawnego spośród określonych.
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w:
1) domu pomocy społecznej
2) młodzieżowym ośrodku wychowawczym
3) schronisku dla nieletnich
4) zakładzie poprawnym
5) zakładzie karnym
6) szkole, w tym szkole wojskowej
- jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Kryterium dochodowe:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom , jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczy w gospodarstwie :
1) jednoosobowym - 40 % - 2862,19 zł
2) wieloosobowym – 30 % - 2146,64 zł
Nie uwzględnia się dochodu osoby, która przebywa w instytucji o której mowa w pkt I.
Za dochód uważa się dochód w rozumieniu art.3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz.U. z 2020 r. poz 111), czyli przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30d, art.30c, art. 30e i art. 30 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczane do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne.
W przypadku posiadania tytułu prawnego dla gospodarstwa rolnego, dochód z tego gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
W przypadku ustalenia dochodu z działalności polegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłoszonego corocznie, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rodziny o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych .
Powierzchnia lokalu
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
35 m2 – dla 1 osoby
40 m2 – dla 2 osób
45 m2 - dla 3 osób
55 m2 - dla 4 osób
65 m2 – dla 5 osób
70 m2 - dla 6 osób , a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnie tego lokalu o 5 m2.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje , gdy powierzchnia użytkowa lokalu nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna , której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywna powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego . O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Wydatki na lokal
- czynsz:
- koszty o mowa w art.28 ust.3 pkt 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszalnego :
niepodlegających zwrotowi lub refundacji kosztów ponoszonych przez SIM w związku z:a)instalacją i konserwacją instalacji odnawialnych źródeł energii, b)realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art.2pkt2 ustawy z dnia 21listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków(Dz.U. z2020 r. poz.22, 284, 412 i 2127 oraz z 2021 r. poz.11),c)realizacją inwestycji, której celem jest zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub jej poprawy, w rozumieniu ustawy z dnia 19lipca 2019r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z202 0r. poz.1062),d)realizacją przedsięwzięcia rewitalizacyjnego wpisanego na listę, o której mowa wart.15ust.1pkt5 lit .a ustawy z dnia 9października 2015r. o rewitalizacji (Dz.U. z2020 r. poz.802 i 1086 oraz z 2021 r. poz.11), lub przedsięwzięcia rewitalizacyjnego zgodnego z charakterystyką, o której mowa wart.15 ust.1 pkt5 lit.b tej ustawy, i realizowanego na obszarze rewitalizacji–oraz kosztów zaciągniętego na te cele kredytu.
- ubezpieczeń, podatku od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów:
- opłat za gaz przewodowy, energie elektryczną, dostarczane do lokalu mieszkalnego) na cele bytowe
- rocznych opłat przekształceniowych
Wysokość dodatku
Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach wymienionych w pkt I
Dodatkowe informacje
VII. Podstawa prawna
Wnioski o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu składa się nie później niż do 31 marca 2021 r.
Dokumenty do pobrania :
06-500 Mława
ul. Joachima Lelewela 7